ФОТО: Снег вечерва во Македонија – УХМР со нови најави за времето деновиве

Слаб дожд врне низ целата држава, а на Попова Шапка и патниот правец од Маврово кон Дебар паѓа слаб снег кој не се задржува на коловозот, информираат од АМСМ.

Граѓаните и на социјалните мрежи споделуваат фотографии од местата на кои во моментов има снежна покривка.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Во моментов скоро низ цела Македонија се забележани врнежи од дожд и грмежи:

Во следните денови времето ќе се задржи променлвибо облачно со повремени врнежи од дожд, на планините врнежите ќе бидат од снег додека температурите на воздухот нема многу да се менуваат во однос на сегашните и ќе се искачуваат во интервалотод 6 до 14 степени.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!