недела, 24 јануари, 2021

Путин наредува масовна вакцинација со руска вакцина од следната недела: „Ајде да го направиме првиот чекор“

Здравствените работници и наставниците се први во редот за вакцинација против коронавирус.

Рускиот претседател Владимир Путин нареди масовна вакцинација против круната во Русија, која ќе започне следната недела, пренесува РТ.

Тој рече дека сите ќе бидат вакцинирани со руската вакцина Спутник V.

Здравствените работници и наставниците се први во редот за вакцинација против коронавирус.

-Ајде да го организираме овој процес за да започнеме со масовна вакцинација во текот на следната недела – му рече Путин на рускиот вицепремиер Татјана Голикова.

Путин рече дека руската фармацевтска индустрија е подготвена за големи вакцинации затоа што количината на дози на веќе произведената вакцина ќе достигне два милиони во наредните денови.

„Ајде да го направиме првиот чекор“, рече Путин.

Руската вакцина Спутник V е ефикасна повеќе од 90 проценти, изјави во ноември портпаролот на Министерството за здравство, повикувајќи се на податоци собрани за време на јавната вакцинација, наместо тековниот процес на тестирање.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!