вторник, 18 јануари, 2022

(ВИДЕО) Евакуирани 28 села поради вулканска ерупција во Индонезија: Пепел летал на небото 4.000 метри

Вулкан во источна Индонезија, кој избувна во неделата, исфрлајќи пепел на надморска височина од 4.000 метри, го принуди локалното население да се евакуира.

Евакуирани се околу 2.800 лица од најмалку 28 села во близина на вулканот Или Левотолок, изјави за Радио Јати портпарол на Министерството за вонредни состојби и не се пријавени случаи на повредени или повредени, објави Ројтерс.

Министерството за транспорт издаде изјава до авионите да ја заобиколат таа област, а локалниот аеродром беше затворен бидејќи пепелта падна врз зградата и пистата.

Ерупциите на вулканот започнаа во октомври 2017 година, а тој е висок 5.423 метри и е еден од 120-те активни вулкани во Индонезија.

Видеото од ерупцијата на вулканот може да го погледнете ОВДЕ

Коментари

коментари

error: Content is protected !!