Меркел ги повикува луѓето да бидат трпеливи во борбата против вирусот корона: „Се гледа светлината на крајот од тунелот“

На 2 ноември Германија забрани работа на угостителски објекти, културни институции и спортски сали.

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика граѓаните денес да останат трпеливи поради ограничувањата што се во сила со цел да се забави ширењето на вирусот корона, проценувајќи дека вакцините ќе пристигнат и„ светлината на крајот од тунелот “.

Говорејќи во германскиот парламент, Бундестагот, еден ден по договорот со шефовите на владите на федералните провинции за продолжување на ограничувањата најмалку до 20 декември, Меркел рече дека е потребно да се осигура дека болниците не се преоптоварени, пренесува порталот „Слободна Европа“. , а го пренесува Танјуг.

„Борбата против пандемијата не е во врска со здравјето или економијата, здравството или образованието, здравството или културата, здравството или социјалните контакти, туку за сите тие работи заедно“, рече таа.

На 2 ноември Германија забрани угостителски објекти, културни институции и спортски сали, додека беа отворени училишта, продавници и фризери.

Мерките требаше да бидат во сила четири недели, но германскиот канцелар и гувернерите се согласија во средата вечерта да ги продолжат до 20 декември.

Целта е бројот на новозаболени лица во секој регион на земјата да биде под 50 на 100.000 жители на неделно ниво, а сега ги има 140.

Канцеларката Меркел рече дека граѓаните имаат причина да бидат оптимистични за вакцините што веројатно ќе бидат одобрени пред Божиќ.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!