недела, 6 декември, 2020

Што го чека Новак Џоковиќ?

И покрај елиминацијата во полуфиналето во Лондон, Србинот има голема причина за задоволство, и тоа финалето на АТП во Велика Британија

Најдобриот тенисер на светот Новак okоковиќ беше поразен во полуфиналето на завршниот мастерс во Лондон од Австриецот Доминик Тим.

Доминик Тим

Ова официјално ја заврши тениската сезона 2020 за Србинот, па првиот светски рекет сега може да направи мала пауза пред да започнат подготовките за јануари и Австралија опен, првиот голем турнир што го чека.

И покрај раната елиминација во Лондон, Новак има огромна причина за задоволство, бидејќи од понеделник ќе ја зголеми предноста во однос на Рафаел Надал на АТП-листата. Џоковиќ забележа победа во Лондон повеќе од минатата година, што му донесе 200 поени.

Наспроти ова, Надал забележа две победи, како во 2019 година, што значи дека Џоковиќ од понеделник ќе има 12.030 поени, а Надал 9.850, што е 2.180 поени помалку од најдобриот тенисер во светот.

Во исто време, Србинот ќе ја заврши годината на првото место по шести пат во кариерата и да се доближи до рекордот на Роџер Федерер, во однос на бројот на недели поминати на првото место.

Да потсетиме, Швајцарецот помина дури 310 недели на АТП тронот, а сега останува прашањето до кога Новак ќе биде „зацементиран“ на прво место.

Доколку нема големи изненадувања и се заобиколат повредите на Џоковиќ, на 8 март, првиот рекет во светот ќе може да го престигне Роџер Федерер и да замине во историјата како еден од најголемите тенисери во светот.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!