сабота, 5 декември, 2020

Веќе не сакаше да молчи: Заев ги откри ЦРВЕНИТЕ ЛИНИИ

Секое прашање за македонскиот идентитет е црвена линија, вели премиерот Зоран Заев во интервју за новинската агенција Франц Прес. Заев додава и дека источниот сосед му донел „непријатно изненадување“. Но изрази надеж дека е можен чекор напред.

Блокадата на Бугарија за соништата на Северна Македонија за влез во Европската Унија е спротивна на вредностите на блокот и предизвика „многу горчина кај нас“. Секое прашање на македонскиот идентитет е „црвена линија“. Тоа е прашање на самоопределување кое е во срцето на европскиот проект.

На ова реагираше опозицијата. Од ВМРО-ДПМНЕ за ветото велат дека Заев дома ветувал датум, а на Бугарија идентитет.

Остануваат уште две недели можност, за договор меѓу Македонија и Бугарија, за старт на преговорите на земјавта со ЕУ, во рамките на германското претседателство.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!