недела, 25 септември, 2022

Кралицата Елизабета и принцот Филип слават 73 години брак

Кралицата и војводата од Единбург ја одбележаа 73-годишнината од бракот објавувајќи фотографија на која отвораат честитка што ја добија од децата на војводата и војвотката од Кембриџ.

Честитката со бројот 73 ја направија принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луис.

Фотографијата е направена претходно оваа недела во дабската соба во замокот Виндзор.

Кралицата Елизабета, сега 94 година, се омажи за поручникот Филип Маунтбатен кога имала 21 година во ноември 1947 година.

Нивната заедница трае подолго од кој било брак со други кралски парови.

Кралицата имала 21 година кога се омажила за поручникот Филип Маунтбатен во опатијата на Вестминстер

Кралицата и 99-годишниот војвода Филип, кој се повлече од јавната функција, сега минуваат време во Виндзор, а прославата на годишнината од венчавката ќе биде обележана во потесниот круг на семејството.

На новата фотографија, кралицата е облечена во светло сина волнена облека, дизајнирана од Стјуарт Парвин и брош во форма на хризантема направена од сафир и дијаманти на платина.

Кралицата и принцот Филип со членовите на кралското семејство во Бакингемската палата на денот на нивната венчавка

Кралицата и војводата на фотографијата седат една до друга и читаат честитка што им ја направиле децата на принцот Вилијам.

Покрај нив, тие имаат уште пет правнуци, вклучувајќи го и едногодишниот Аричи – син на војводата и војвотката од Сасекс, Хари и Меган, кои сега живеат во Калифорнија.

На почетокот на овој месец, кралицата носеше маска за прв пат во јавноста кога излезе на Гробот на непознатиот воин во опатијата на Вестминстер.

После тоа, ја одбележа и Неделата на сеќавање, а бројот на луѓе на комеморацијата беше помал од вообичаеното, поради пандемијата на коронарниот вирус.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!