Новак Џоковиќ и Џеј Зи започнуваат заеднички бизнис што може да им донесе милиони

Американските медиуми ја пренесуваат ексклузивната вест дека најдобриот тенисер во светот и еден од најбогатите музичари на денешницата инвестирале во нова компанија.

Познато е дека Новак Џоковиќ често вложува пари во недвижнини, па затоа има неколку скапи станови ширум светот на најексклузивните локации како Њујорк, Мајами, Монте Карло, Порто Монтенегро … Но, сега, според ТМЗ, тој влегол во голем бизнис каде негов партнер е познатиот американски рапер Џеј Зи, еден од најбогатите во музичката индустрија.

Богатството на Новак Djоковиќ се проценува на 220 милиони евра, додека ayеј Зи е „тежок“ со милијарда долари, а овие пари сакаат дополнително да ги зголемат со инвестирање во фитнес технологија.

Според ТМЗ, Новак и Џеј Зи инвестирале пари во програмата за фитнес CLMBR. Тоа е уред што симулира вертикално искачување, а Новак и Џеј Зи видоа голем потенцијал во него.

Станот на Новак во Њујорк

Да потсетиме, за време на пандемијата на коронарните вируси, индустријата за фитнес опрема и машини доживеа вистински бум, бидејќи многумина тренираа во своите домови, бидејќи спортските сали беа или затворени или имаа одредени ограничувања или обврска да работат под маски.

Интересен детал е тоа што Џеј Зи вложи пари во ривалската компанија на неговата сопруга Бијонсе, Пелотон.

Покрај Новак и Џеј Зи, своите пари ги вложи и еден од основачите на YouTube, Чад Харли, во CLMBR.

CLMBR е слична машина со принципот на кој работи Peloton, само што наместо да симулира велосипедизам симулира вертикално искачување и треба да има големо влијание на задниот дел. Проблемот со грбот е еден од најраспространетите во светот во модерната ера, а Новак и Џеј Зи веруваат дека машината што помага во тоа, може да доживее вистински бум и просперитет во наредниот период.

Куќа на Џоковиќ во Порто

Машината има екрани на допир, а исто така има можност да закажува часови со инструктори.

Да потсетиме, Новак еднаш се обиде да прави бизнис отворајќи вегански ресторан во Монте Карло, но го затвори неколку години подоцна. Недвижнините сè уште се главната инвестиција во неговата кариера досега, а фитнес-машината може да биде новата „златна кокошка“.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!