петок, 26 февруари, 2021

Што вози Бајден, додека го чека блиндираниот „ѕвер“?

Во 1967 година, како подарок за венчавка, од татко му доби нов кабриолет на Шевролет Корвет Стингреј, кој сè уште е во негова сопственост 53 години подоцна.

Додека Трамп поднесува тужби и Бајден започнува со подготовките да се пресели во Белата куќа, приказните за минатите избори во САД полека почнуваат да стивнуваат. Додека ја чекаше својата нова резиденција и моќниот „ѕвер“, кој ќе му биде главно превозно средство од 20 јануари 2021 година, во следните четири години, ќе може да ужива во возењето на својот олдтајмер.

Избраниот претседател на САД ја наследи loveубовта кон автомобилите од неговиот татко, кој своевремено водеше голем салон на Шевролет. Од него доби нов кабриолет на Chevrolet Corvette Stingray како подарок за венчавка уште во 1967 година, за кој неодамна дури и „глумеше“ во едно од неговите предизборни видеа.

Од тогаш па се до денес, Бајден е единствен сопственик на легендарната класика веќе 53 години, во која, пред четири години, додека служеше како потпретседател во кабинетот на Барак Обама, го возеше славниот водител Џеј Лено во една од епизодите на неговата серија „Гаражата на Џеј Лено“. “

Овој култен американски класик е придвижуван од 5,4-литарски V8 мотор со 300 коњски сили, кој ја пренесува силата до задните тркала преку четиристепен мануелен менувач. Таквиот погон и овозможува на оваа временска машина да забрза до „сто“ за 4,7 секунди.

Цели пет децении, на „корветата“ е вграден само еден „генерален“ мотор, а самиот автомобил беше прилично добро одржуван цело време. Кога бил купен, автомобилот чинел 5.600 долари, додека сегашната вредност, со оглед на вонредната состојба во која се наоѓа, е околу 15 пати поголема, односно околу 80.000 долари.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!