КОНЕЧНО РАБОТИТЕ СЕ ВРАЌААТ ВО НОРМАЛА: Берзите и цените на нафтата се нормализираат по веста за Фајзер вакцината

Вредностите на индексот на Волстрит и европските пазари и цените на нафтата се искачија на рекордно ниво, доларот се стабилизира, охрабрен од вестите на компанијата Pfizer.

Фајзер објави дека нивната вакцина се покажала ефикасна во над 90 проценти од случаите против вирусот Ковид-19.

S&P 500 и Дау Џонс на Њујоршката берза ги достигнаа своите максимални нивоа неколку моменти по отворањето на денешното тргување, бидејќи веста за првото успешно испитување на вакцината против короната ги разбуди надежите на инвеститорите економијата да излезе од едногодишната криза предизвикана од пандемијата.

Индустрискиот просек „Дау onesонс“ скокна 1.144,50 поени или 4,04 проценти на 29.467,90 поени на отворањето на берзата, S&P 500 порасна за 73,60 поени или 2,10 проценти на 3.583,04 поени, додека Технолошкиот Nasdaq Composite зајакна 151,43 поени или 1,27 проценти на 12.046,66 поени.

Европските акции скокнаа и на највисоки осум месеци, охрабрени од најавата на Фејзер и се надеваат на постабилна трговска политика за новиот американски претседател Џозеф Бајден.

Паневропскиот индекс STOKS 600 порасна за повеќе од 4,0 проценти, забележувајќи го најдобриот ден во последните шест месеци. Акциите на компании за патувања и рекреација, кои беа најтешко погодени од пандемијата, беа меѓу најголемите добитници со скок од над 10 проценти до највисок осум месеци.

Индексот на извозните компании на лондонската берза ФТСЕ 100 порасна за 4,8 проценти, додека индексот на британските компании со средна пазарна капитализација зајакна за 4,9 проценти.

Вакцината на Фазер исто така ги катапултираше цените на нафтата, кои скокнаа за скоро 10 проценти, но за тоа придонесе и најавата на Саудиска Арабија дека договорот ОПЕК + за производство на нафта може да се прилагоди за да се балансира пазарот.

Северноморската сурова нафта попладне тргуваше со 3,37 долари или 8,5 отсто, на 42,82 долари за барел, додека нафтата за американски WTI порасна за 3,54 долари или 9,5 отсто, на 40,68 долари. долари.

Доларот се стабилизира на меѓународните пазари во однос на кошницата со валути на ниво малку над нивото од 10 седмици, на кое падна откако инвеститорите се свртеа кон поризичните валути по победата на Бајден на претседателските избори.

Индексот на доларот, кој ја мери вредноста на САД во однос на шест најголеми светски валути, изнесуваше 92,21 поен во утринското тргување, откако претходно се спушти на најниското ниво во последните 10 недели од 92,12 поени.

Еврото се тргуваше на 1,1884 долари, задржувајќи ја вредноста во однос на крајот на претходната трговска сесија.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!