Двајца играчи на Реал Мадрид позитивни на Ковид-19

Од управата на Реал Мадрид информираат дека двајца играчи се тестирале во петокот наутро.

Во соопштението на Реал стои дека, последователно биле тестирани сите други играчи и вработени кои работат директно со двајцата играчи.


Белгискиот напаѓач на Реал Мадрид, Еден Азар и бразилскиот играч за врска Касемиро се позитивни на Ковид-19, соопшти денес клубот од Ла Лига.
И тестот за ПЦР и тестот за антитела се вратија негативни за сите, освен Хазард и Касемиро.

Двајцата играчи ќе го пропуштат натпреварот на Реал Мадрид во Ла Лига против Валенсија во недела.
“Тие се добро. Тие не се задоволни од она што се случи, но психички се добро, и физички исто така”, изјави тренерот на Реал Зинедин Зидан пред новинарите.


“Каси има неколку симптоми, но во оваа тешка ситуација тие се добро. Јас им оставив порака, ќе разговарам повторно подоцна. Ова е нешто што може да се случи, и ние мора да го прифатиме.
„Немаше ништо посебно, тие се одговорни луѓе, кои обрнуваат внимание, изјави Зинедин Зидан.
Позитивните тестови Ковид-19 за Азар и Касемиро исто така ги исклучуваат и двајцата да не играат за своите репрезентации за време на претстојниот меѓународен натпревар бидејќи ќе мора да одат во изолација.
Азар се бореше со повреди откако се приклучи на Реал од Челси во јуни 2019 година за сума од 113 милиони долари.


Тој го пропушти почетокот на сезоната поради серијата повреди на скочниот зглоб и неодамна се врати во тимот на Реал на состанокот во Лигата на шампионите со Борусија Менхенгладбах на 27 октомври, пред да постигне гол во победата од 4: 1 во Ла Лига против Хуеска.


Сепак, тоа беше само вториот гол што Азар го постигна за Реал од неговиот трансфер од Челси.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!