понеделник, 19 април, 2021

Напаѓачот во Виена е Албанец со потекло од Северна Македонија

Роден е во 2000 година во Виена и е еден од 90-те Австријци кои беа спречени да одат во Сирија во јули, објави Ројтерс.

Идентитетот на напаѓачот во Виена е потврден и тоа е Куртин С. чии родители се Албанци од Северна Македонија, објави уредникот на Фалтер, Форијан Кленк, пренесува Ројтерс.

Роден е во 2000 година во Виена и е еден од 90-те Австријци кои беа спречени да одат во Сирија во јули.

Бројот на луѓе кои загинаа во синоќешниот напад во Виена се зголеми на четири утрово, пренесува Танјуг.

Како што потврди Министерството за внатрешни работи, жена на возраст од 40 до 50 години почина утрово на клиника во 16-та област во Виена.

Нападот на тој начин чинеше животи на две жени и двајца мажи.

Покрај цивилите, еден напаѓач беше убиен од полицијата, која, според градоначалникот на Виена, Михаел Лудвиг, имала автоматска пушка, пиштол и мачета.

„Тоа укажува на тоа дека тој се подготвувал за овој напад“, додаде тој.

Запрашан за употреба на оружје за време на полициската акција, тој рече дека вкупно седум полицајци користеле оружје.

Претседателот на виенската полиција Герхард Пуерстл истакна дека во нападот загинале три лица – двајца мажи и една жена.

“Во моментов, тешко е да се каже дали имало еден или повеќе напаѓачи. Имаме многу изјави на сведоци и мора да ги слушнеме повредените. Исто така, мора да го анализираме видеото за да видиме дали е можно само еден напаѓач да шутирал на повеќе места. Ни треба време “, објасни тој.

Пуерстл изјави дека деталите за напаѓачот полицијата сè уште не може да ги соопшти, додека истрагата е во тек.

Тој изјави дека полицијата добила повик во 20 часот да пука во градот, а напаѓачот веќе бил неутрализиран во 20:09 часот.

Целиот тексн на порталот „Во Центар“

Коментари

коментари

error: Content is protected !!