Корона вирусот одзема уште еден млад живот, “Од клупа во гробишта”

Ситуацијата во Хрватска е драматична, во последните 24 часа, 828 нови случаи на САРС-Cov-2 вирусот на инфекција биле регистрирани, а бројот на активни случаи денес е вкупно 10.919.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, регистрирани се вкупно 37.208 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 452 починаа, вкупно 25.837 лица се опоравија, од кои 1.038 во последните 24 часа.

Најмногу внимание на јавноста и привлече смртта на матурантка од Економското училиште во Сплит, која била тестирана на вирусот а тестот покажал дека е позитивна по што настанал хаос во училиштето, како меѓу учениците, така и меѓу вработените.

Како што дознава далматински портал, таа имала астма, а во петокот била на час.

Во саботата таа престанала да дише и била реанимирана, но за жал младата девојка која наскоро требало да го прослави своето полнолетство не преживеала.

” Страшно. Смртта настанала како резултат на хипоксија. Како дел од обработката, извршен е тестот за вирусот корона. Што го предизвика, тешко е да се каже…” – медицински работник од Сплитска болница.


“Од клупа до гробишта” – изјавиле за новинарите од Економското училиште

Во моментот во Хрватска има 26.730 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 449.541 лице, од кои 3.973 во последните 24 часа “, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Извор: Blic.rs

Коментари

коментари

error: Content is protected !!