Негативен РЕКОРД: Бројот на заболени во сабота е највисок досега во државата – изнесува високи 243 случаи

Во последните 24 часа се направени 1831 тестирања, а регистрирани се 243 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 98
 • Куманово 11
 • Штип 7
 • Прилеп 12
 • Тетово 2
 • Струга 9
 • Велес 3
 • Битола 5
 • Охрид 5
 • Кавадарци 4
 • Гостивар 5
 • Гевгелија 5
 • Струмица 21
 • Крива Паланка 2
 • Радовиш 9
 • Кочани 11
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 1
 • Берово 9
 • Валандово 4
 • Виница 2
 • Делчево 2
 • Свети Николе 12
 • Кичево 1
 • Неготино 2

Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (65г.), од Битола (82г.), и двајца од Куманово (72 и 80г.). Три пациенти се починати во болница, еден вон болнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 100 оздравени пациенти од:

 • Скопје 39
 • Куманово 4
 • Штип 2
 • Прилеп 3
 • Тетово 3
 • Струга 4
 • Велес 7
 • Битола 3
 • Охрид 3
 • Кавадарци 2
 • Гостивар 6
 • Гевгелија 2
 • Струмица 10
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 1
 • Берово 1
 • Делчево 1
 • Кичево 2
 • Ресен 5

Досега во земјата се направени вкупно 193.652 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18602, бројката на оздравени пациенти е 15264, на починати е 753, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2585.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!