Неделно лоши вести: ВИСОК број на новозаболени од Ковид-19

Најновите информации од министерот Венко Филипче.

Во последните 24 часа се направени 1224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 50 -Куманово 4 -Дебар 2 -Штип 2 -Прилеп 9 -Тетово 11 -Велес 2 -Битола 6 -Кавадарци 6 -Гостивар 3 -Гевгелија 1 -Струмица 6 -Крива Паланка 3 -Радовиш 1 -Кочани 18 -Берово 11 -Валандово 1 -Свети Николе 6 -Кичево 5 -Неготино 1

Починати се 3 пациенти од Прилеп (62г), Кочани (87г) и Гостивар (64г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 65 оздравени пациенти од:

-Скопје 15 -Куманово 5 -Штип 6 -Прилеп 3 -Тетово 3 -Струга 2 -Велес 1 -Битола 4 -Охрид 5 -Кавадарци 1 -Гостивар 6 -Струмица 4 -Крива Паланка 2 -Радовиш 2 -Кочани 6

Досега во земјата се направени вкупно 185.321 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17629, бројката на оздравени пациенти е 14581, на починати е 725, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2323.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!