петок, 29 септември, 2023

КАТАСТРОФАЛЕН ден: 9 починати од корона вирус, меѓу нив и 23 и 29 годишни лица

Во последните 24 часа се направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 50 -Куманово 6 -Штип 4 -Прилеп 5 -Тетово 7 -Струга 3 -Велес 1 -Битола 4 -Охрид 2 -Гостивар 1 -Струмица 9 -Крива Паланка 1 -Кочани 1 -Берово 1 -Делчево 2 -Кичево 1

Починати се 9 лица, од Крива Паланка (52г), двајца од Гостивар (60г и 62г), од Куманово (60г), од Велес (70г), двајца од Скопје (71г и 23г), двајца од Струмица (29г и 44г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од:

-Скопје 46 -Штип 6 -Прилеп 8 -Тетово 9 -Велес 1 -Охрид 3 -Гевгелија 1 -Струмица 2 -Крива Паланка 2 -Кочани 2 -Македонски Брод 5 -Пехчево 4 -Берово 4 -Виница 2 -Делчево 6 -Свети Николе 1 -Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 167.760 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15925, бројката на оздравени пациенти е 13418, на починати е 661, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1846.

Коментари

коментари