понеделник, 15 август, 2022

Денес е МАЛ бројот на ПОЗИТИВНИ – причината е позната

Во последните 24 часа се направени 484 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 9 -Дебар 1 -Прилеп 5 -Тетово 3 -Гостивар 1 -Гевгелија 12 (странски државјани) -Струмица 1 -Радовиш 1 -Кочани 1 -Пробиштип 1 -Делчево 1 -Кратово 1

Починати се 6 пациенти, од Скопје (73г), Струга (79г), Гостивар (55г), Крива Паланка (63г), Делчево (86г) и од Кичево (74г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 251 оздравен пациент од:

-Скопје 171 -Куманово 15 -Штип 10 -Прилеп 15 -Тетово 2 -Велес 6 -Битола 2 -Кавадарци 4 -Гостивар 2 -Гевгелија 2 -Пробиштип 3 -Пехчево 3 -Берово 5 -Виница 1 -Свети Николе 8 -Кичево 1 -Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 158.003 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15127, бројката на оздравени пациенти е 12486, на починати е 623, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2018.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!