Љубете се со саканата и носете маски – ова е најновата препорака на позната докторка

Бројот на позитивни од корона-вирусот во Македонија не се намалува, во последните 24 часа се регистрирани нови 166 случаи на Ковид-19.Досега во земјата се направени вкупно 153.462 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14762, бројката на оздравени пациенти е 11965, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2191.

Сето ова поставува многу дилеми, каде грешиме, дали не ги почитуваме мерките или пак станува збор за нешто друго. Ако го погледнете мислењето на една од најдобрите канадски докторки, тогаш веројатно проблемот е во нешто сосема поинакво.

-Не се бакнувајте и носете маски за време на се-ксу ал-ниот однос за да се заштитите од коронавирус, порача една од водечките канадски докторки, Тереза Там, пренесува „Ројтерс“.

Вели дека шансите за пренесување на вирусот преку с пе рма или ва ги на-лна течност се мали, но ce kc уални активности со нов партнер го зголемуваат ризикот од трансимисија на Ковид-19, особено ако има близок контакт како бакнување.

Како и останатите активности што вклучуваат физичка брзина, постојат и некои работи што може да ги направите за да го намалите ризикот од ширење на вирусот.

Прескокнете го бакнувањето, избегнувајте средба лице во лице, носете маска што ги покрива устата и носот и контролирајте ги потенцијалните сопствени симптоми и симптомите на својот партнер, вели Там и додаде дека најсигурна сексуална активност е онаа во која учествуваме самите со себе.

Се кс уа лн ото здравје е важен дел од севкупното здравје и со преземање на мерки на внимателност, Канаѓаните може да најдат начини за уживање во телесната интимност. Со тоа, истовремено, ќе го штитат напредокот што го постигнавме во борбата со коронавирусот- заклучи Там.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!