недела, 20 септември, 2020

Овие три мaкедoнсkи града рушат секакви рeкорди тука има најмногу заразени со kоронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6, Штип-21, Прилеп-3, Тетово-12, Струга-5, Велес-12, Битола-7, Охрид-4, Кавадарци-7, Гостивар-14, Струмица-1, Крива Паланка-1, Радовиш-4, Кочани-5, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Македонски Брод-4, Свети Николе-3, Кичево-6, Неготино-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11754,  бројката на оздравени пациенти е 7622, на починати е 523, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3609. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5116, активни 1305, Куманово 1139, активни 267, Дебар 216, активни 125, Штип 944, активни 392, Прилеп 344, активни 48, Тетово 1093, активни 208, Струга 478, активни 195, Велес 239, активни 30, Битола 161, активни 71, Охрид 298, активни 90, Кавадарци 104, активни 82, Гостивар 549, активни 313, Гевгелија 24, активни 13 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци), Струмица 40, активни 24, Крива Паланка 26, активни 12, Радовиш 33, активни 10, Крушево 16, активни 7, Кочани 113, активни 25, Пробиштип 62, активни 20, Демир Хисар 42, активни 31, Македонски Брод 51, активни 40, Пехчево 6, активни 0, Берово 8, активни 4, Валандово 7, активни 1
Виница 28, активни 24, Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица), Кратово 14, активни 4, Свети Николе 233, активни 121, Кичево 188, активни 115, Ресен 146, активни 17 Неготино 31, активни 11 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Дали доколку овој тренд на бројот остане ваков каков што е, може да очекуваме нови рестрикции и ставање на поризичните места во карантин, останува да видиме. Засега најави за такво нешто воопшто нема, а во една прилика министерот за здравство изјави дека се можни рестрикции само доколку се исполнат болничките капацитети.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!