понеделник, 21 септември, 2020

Нови правила во Премиер лигата: Црвен картон ако играчот кашла кон противникот

Раководството на англиската Премиер лига објави нови упатства за судиите. Сега делителите на правдата можат да покажат жолти, па дури и црвени картони на играчи кои намерно кашлаат кон против противниците, објави „Sky Sports“.

Вакви драстични мерки се преземени во насока на борбата на земјата против ширењето на епидемијата на коронавирус.

Новата сезона во најквалитетната фудбалска лига на Англија треба да стартува во септември.

СЗО: Во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека можеби никогаш нема да има сигурен лек за коронавирусот, иако сите се надеваат на спасоносна вакцина против вирусот со кој се заразија десетици милиони луѓе.

– Во моментов немаме конечно решение за вирусот, и можеби никогаш нема ни да има, предупреди генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

Пораката до луѓето и владите е јасна: Направете сè, рече Тедрос на брифинг во Женева.

Тој рече дека маските треба да станат симбол на солидарноста ширум светот.

Рајан рече дека земјите со висок степен на трансмисија, меѓу кои се и Бразил и Индија, треба да водат голема битка. Излезот е долгорочна и постојана посветеност, истакна тој.

Претставниците на СЗО изјавија дека тимот за истражување на СЗО, кој бил испратен во Кина од каде потекнува вирусот, сè уште не се вратил.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!