Фото

Убава вест за туризмот во Охрид: Забраната за влез во соседна Грција е продолжена само за уште 15 дена

Прекинот на воздушните и морските поврзувања на Грција со Северна Македонија, Албанија и Турција, како и одлуката што се однесува на копнените граници се продолжуваат до 15 август 2020 година, соопшти попладнево заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас.

Како што претходно објави МИА, денеска истекува одлуката од 15 јули за привременото ограничување на сите авионски, железнички и копнени поврзувања со Северна Македонија, Албанија и Турција, која сега е продолжена за уште 15 дена.

Ограбена банка сред бел ден во Берлин: 11 луѓе се повредени

1 лица се здобија со повреди од пепер спреј кој бил употребен од напаѓачите при упадот во банка во трговскиот центар Карштат во Берлин.

Како што пренесува германски „Билд“, во тек е опсежна потрага по четворицата напаѓачи, а на лице место пристигнале голем број на припадници на полицијата.

Засега не е познато дали напаѓачите и натаму се кријат во објектот или пак успеале да побегнат, ниту пак е познато дали успеале во намерата да ја ограбат банката.

Според неофицијални податоци, двајца од напаѓачите успеале да побегнат, додека пак останатите двајца и натаму се заробени во зградата.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!