Не е малку корона-вирусот: Прогласена вонредна состојба поради ураганот Исаја во Флорида

Хаосот од пандемијата само се продлабочува – па нов проблем ги погоди граѓаните на Флорида во САД.

Гувернерот на Флорида Рон ден Сантид прогласил вонредна ситуација за областите долж Атлантскиот брег затоа што се очекува удар од ураганот Исаја.

Според „Ројтерс“, заради вонредната ситуација во Флорида се затворени бројни амбуланти за тестирање на кронавирус.

Ураганот Исаја, означен е како олуја од втора категорија проследена со ветрови од 120 км/ч, особено на југоистокот од Бахамите , соопшти Националниот центар за следење на урагани.

Гувернерот Де Сантис во текот на обраќањето пред жителите на Флорида рекол дека сите надлежни служби се подготвени за справување со ураганот.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!