четврток, 13 август, 2020

КАКОВ ДЕН: Денес речиси 4 пати повеќе ОЗДРАВЕНИ отколку НОВОЗАБОЛЕНИ

Во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 36
 • Куманово 11
 • Дебар 2
 • Штип 11
 • Прилеп 1
 • Тетово 14
 • Струга 8
 • Велес 4
 • Битола 2
 • Кавадарци 5
 • Гостивар 16
 • Струмица 1
 • Крушево 1
 • Кочани 1
 • Пробиштип 2
 • Македонски Брод 1
 • Виница 6
 • Свети Николе 1
 • Кичево 15
 • Ресен 1

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 534 оздравени пациенти од:

 • Скопје 353
 • Куманово 61
 • Дебар 17
 • Штип 27
 • Прилеп 5
 • Тетово-17
 • Струга 4
 • Велес 4
 • Охрид 3
 • Гостивар 14
 • Струмица 4
 • Крушево 1
 • Кочани 2
 • Пробиштип 8
 • Свети Николе 5
 • Кичево 7
 • Ресен 2

Во денешните регистрирани оздравени лица најголем број од оздравените се лица од изминатиот период пријавени збирно од локалните центри за јавно здравје кон ИЈЗ.

Починати се 6 лица, пет пациенти од Скопје (66, 67, 34, 67 и 86 години) и пациент од Кочани (76 г.). Пет пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички.

Досега во земјата се направени вкупно 102317 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10754, бројката на оздравени пациенти е 6554, на починати е 486, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3714.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!