среда, 22 септември, 2021

Венко Филипче ги соопшти резултатите: Од направени 1325 тестирања во последните 24 часа регистрирани се 119 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1325 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 35, Куманово 15, Штип 17, Прилеп 3, Тетово 4, Струга 3, Велес 3, Битола 8, Охрид 3, Кавадарци 2, Гостивар 8, Крива Паланка 1, Кочани 1, Демир Хисар 5, Берово 1, Свети Николе 1, Кичево 8, Ресен 1

Починати се 4 лица, три пациенти од Скопје и пациент од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 89 оздравени пациенти од:

-Скопје 22, Куманово 10, Штип 12, Тетово 26, Струга 1, Велес 1, Битола 4, Пробиштип 2, Демир Хисар 1, Кратово 1, Св.Николе 2, Кичево 3, Ресен 4

Досега во земјата се направени вкупно 100940 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10617, бројката на оздравени пациенти е 6020, на починати е 480, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4117.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!