недела, 25 септември, 2022

Бизнисмен лажел за да добие милиони државна помош, па си купил “Lamborghini”

Бизнисмен од Мајами дел од државната помош потрошил на “Lamborghini Huracan”.

Министерството за правда го обвинило Дејвид Т. Хајнс дека барал 13,5 милиони долари заем преку неколку лажни компании. Властите соопштиле дека потрошил 318.000 долари на италијански спортски автомобил и 3,4 милиони долари на банкарски сметки. 

Според “New York Times” Хајнс тврдел дека управува со четири компании со десетина вработени со околу четири милиони долари месечни трошоци. “Times” тврди дека Хајнс добил три исплати во износ од 3,9 милиони долари.

“Во деновите и неделите по исплатата на средствата, во жалбата се наведува дека Хајнс не вршел исплати на плати”, се наведува во соопштението на Министерството за правда. “Меѓутоа, купувал луксузни продавници и одморалишта во Мајами Бич”.

На почетокот на овој месец, владата идентификувала околу 650.000 во главно мали претпријатија и непрофитни организации кои примале пари од даночните обврзници преку федералната програма која била замислена да ги ублажи загубите поради коронавирусот.

Од 30-ти јуни преку програмата биле доделени 521 милиони долари. Министерството за финансии идентификувало само дел од вкупните корисници на кредити во понеделникот, именувајќи ги само компаниите кои добиле повеќе од 150.000 долари. Тие компании сочинувале помалку од 15 проценти од речиси 5 милиони мали компании и организации кои добиле кредити.

Хајнс е обвинет за банкарска измама, давање лажни изјави на финансиски институции и учествување во трансакции со противправни приходи, рекле властите.

Чад Пјотровски, адвокатот на компаниите на Хајнс, рекол за “Times” дека неговиот клиент е легитимен сопственик на претпријатијата, и дека во текот на пандемијата трпел финансиски како и милиони Американци. Се радува што ќе може да ја каже и својата страна од приказната.

Прочитај повеќе:СЗО: На вирусот не влијае дали е зима или лето, сите да се вакцинираат против грип

Веројатно годишните времиња не влијаат врз развојот на пандемијата на новиот коронавирус, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), предупредувајќи дека е погрешно верувањето оти во летен период сме позаштитени.

– Годишните времиња не влијаат врз пренесувањето на вирусот, од кој починаа над 650.000 луѓе во светот и заразени се повеќе од 16 милиони, изјави портпаролката на СЗО, Маргарет Харис на онлајн брифингот.

Како пример, таа наведе дека во една од најпогодените земји во светот од Ковид-19, САД, сега е лето, а во втората најпогодена Бразил е зима.– Постои верување дека вирусот е сезонски, но мора да запаметиме дека станува збор за нов вирус, кој иако е респираторен, кои историски се сезонски, овој се однесува поинаку, нагласи Харис.

Таа истакна дека комбинацијата на вирусот на грип, кој е сезонски и преовладува во зима, и новиот коронавирус е загрижувачка и може да го зголеми притисокот врз здравствените системи.

– Им препорачуваме на сите да се вакцинираат против грип, советува Харис.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!