понеделник, 21 септември, 2020

(Фото) Емотивна фотогалерија: Изгледот на Скопје пред и по земјотресот

Денеска се одбележуваат 57 години катастрофалниот земјотрес што го погоди главниот град на Македонија, Скопје.

Денеска скопјани, но и цела Македонија, се сеќаваат на моментите од 26 јули 1963 година кога земјотресот однесе во смрт повеќе од илјада луѓе, но и целосно го збриша изгледот на градот.

По повод годишнината може да погледнете 55 фотографии од Скопје пред и по земјотресот.

На фотографиите може да се види и да се препозне некогашниот изглед на строгиот центар на градот, но и старите и новите скопски населби

Сите фотографии можете да ги погледнете на линкот ТУКА

Коментари

коментари

error: Content is protected !!