понеделник, 26 јули, 2021

Денес повторно е висока бројката на ПОЗИТИВНИ

Во последните 24 часа се направени 1542 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 60 -Куманово 13 -Дебар 5 -Штип 16 -Прилеп 3 -Тетово 7 -Струга 1 -Велес 3 -Битола 5 -Охрид 1 -Гостивар 11 -Кочани 1 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 1 -Виница 1 -Свети Николе 3 -Кичево 5

Починати се 9 лица, тројца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, по еден пациент од Штип и Струга и двајца од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 103 оздравени пациенти од:

-Скопје 53 -Дебар 3 -Штип 1 -Прилеп 6 -Тетово 7 -Велес 5 -Битола 2 -Кавадарци 1 -Гостивар 11 -Струмица 1 -Крушево 1 -Кичево 3 -Ресен 9

Досега во земјата се направени вкупно 94092 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9934, бројката на оздравени пациенти е 5357, на починати е 460, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4117.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!