четврток, 13 август, 2020

Поради алармантната ситуација: Станува задолжително носењето на маски на отворено во соседна Србија

Носењето маски на отворено ќе биде задолжително на територијата на цела Србија во околности во кои не е можно да се држи дистанца од еден и пол метар, одлучи денеска Кризниот штаб.

Исто така, се препорачува да се носат заштитни маски на сите други јавни места на отворено.

Заштитни маски се задолжителни и на отворено, на места каде што не е можно да се обезбеди растојание од еден и пол метар, како што се редици пред продавниците, аптеките, автобуските и железничките постојки и слично.

Одлуките на Кризниот штаб ќе се применуваат на целата територија на цела Србија, а не, како што беше случај во последните неколку недели, само во одделни градови.

Ова важи и за носење маски во затворен простор, што досега беше задолжително во некои градови.

Сите мерки кои се усвоени денеска ќе се применуваат од петок, 17 јули.

На состанокот на Кризниот штаб донесена е одлука да се забрани собирање на повеќе од 10 лица на отворено.

На територијата на цела Србија, без оглед дали е прогласена вонредна состојба во одредена општина или град, забранети се собири на јавни места на затворен и отворен простор за повеќе од десет лица.

Владата на Република Србија уште еднаш апелира до граѓаните да ги почитуваат сите преземени мерки заради сопственото здравје и здравјето на своите најблиски.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ: Пријави до МВР: Агитирање, нудење пари и организирано носење луѓе на гласање

Во периодот од 11:00 до 12:00 часот во МВР биле пријавени повеќе настани во врска со изборниот процес. Од МВР велат дека се постапува по добиените пријави и откако ќе се утврдат фактите соодветно ќе информираат.

– Околу 11:05 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, Ф.А. пријавил дека негов сосед на улица Гарсија Лорка ги зел другите соседи со своето патничко возило и ги убедувал да гласаат за политичка партија во ОУ „26Јули“. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

– Околу 11:12 часот во Полициската станица Бит-пазар од политичка партија било пријавено дека на гласачко место во ОУ „Никола Вапцаров“ на ул. Дижонска, околу 10 лица се движеле околу гласачкото место. Полициски службеници излегле на местото, но такви лица не биле затекнати.

– Од политичка партија од Кочани во Полициската станица Кочани било пријавено дека три лица вршат агитација врз гласачи на избирачките места бр.844 и бр.845 во Кочани. Се работи на расчистување на случајот.

– Од политичка партија во Кочани во Полициската станица Кочани било пријавено дека пред избирачките места бр.834 и бр.834/1 непознато лице со патничко возило вршело евиденција на лица кои се движат кон гласачките места. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

– Во 11 часот во Полициската станица Кочани, П.П. од Кочани пријавил неправилност при гласањето пред ОУ,,Раде Кратовче“ во Кочани, односно дека З.С. наводно делел пари. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

– Од политичка партија во Кочани во Полициската станица Кочани било пријавено дека три лица со патничко возило во нас. Оризари носат организирано гласачи на гласање. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

– Од политичка партија во Кочани во Полициската станица Кочани било пријавено дека четири лица ги попречувале гласачите да го остварат своето право во нас.Оризари. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

– Во 10:35 часот во Полициската станица Крива Паланка, Н.Т. од Ранковце пријавил дека лице од Ранковце доаѓало до избирачко место број 0987 со повеќе луѓе и агитира. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

– Во 11:05 часот во Полициската станица Крива Паланка, М.Т.С. пријавила дека на ул. 8 Септември неколку лица ги фотографирале граѓаните кои влегуваат да гласаат на избирачко место во градинка ,,Детелинка”. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

– На 15.7.2020 во Полициското одделение Ново Село, било пријавено дека во дворот на училиштето во селото каде што биле сместени избирачките места Т.Ќ. вршел агитирање. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!