понеделник, 19 април, 2021

Денес регистрирани се 135 нови случаи на ковид-19 и 142 оздравени лица

Во последните 24 часа се направени 1259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на ковид-19.

Скопје 76-, Куманово 6, Дебар 2, Штип 6, Прилеп 1, Тетово 13, Струга 7, Битола 3, Охрид 1, Кавадарци 1, Гостивар 10, Гевгелија 1, Македонски Брод 1, Кратово 1, Свети Николе 2, Кичево 3, Ресен 1.

Починати се 4 лица, еден пациент од Скопје, од Тетово, од Охрид и еден пациент од Кичево.Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 142 оздравени лица.

Скопје 68, Штип 3, Прилеп 1, Тетово 15, Струга 15, Охрид 15, Гостивар 7, Крива Паланка 1, Кочани 1, Пробиштип 1, Кратово 5, Свети Николе 6, Ресен 4.

Досега во земјата се направени вкупно 79.392 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8332, бројката на оздравени пациенти е 4468, на починати е 389, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3475.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!