петок, 29 септември, 2023

Венко штотуку објави: 199 нови случаи на Ковид19 во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 90, Куманово 17, Дебар 6, Штип 9, Прилеп 3, Тетово 12, Струга 12, Битола 2, Охрид, Кавадарци 2, Гостивар 5, Струмица 2, Радовиш 1, Крушево 1, Пробиштип 3, Демир Хисар 1, Свети Николе 24, Кичево 3, Ресен 2

Починати се 8 лица, еден пациент од Скопје, еден од Штип, четири од Тетово и двајца пациенти од Струга.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 120 оздравени лица од:

-Скопје 94, Дебар 1, Штип 4, Прилеп 1, Тетово, Струга 1, Охрид 6, Гостивар 2, Крушево, Македонски Брод 1

Досега во земјата се направени вкупно 76.107 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7975, бројката на оздравени пациенти е 4080, на починати е 376, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3519.

Коментари

коментари