четврток, 13 август, 2020

Трет ден протести во Србија: Протестантите ја надмудрија полицијата

Трет ден од протестите во Србија. Откако претходните два дена имаше хаос на улиците во Белград, денес ситуацијата е поинаква. Тоа може да се заклучи барем во првите два часа, откако демонстрантите седеа, со цел да се види кои се луѓето што поттикнуваат насилство.

За разлика од првиот ден, протестите се одвиваа и во неколку други српски града покрај Белград, каде што имаше и инциденти.

Поради сето тоа се појави иницијатива вечерва граѓаните да седат на земја за да се неправи разлика меѓу обичните демонстранти и хулиганите.

Синоќешните протести, како и претходната ноќ, беа обележани со брутално насилство. Вчера војната меѓу полицијата и демонстрантите на улиците во Белград траеше шест часа, а на социјалните мрежи кружат снимки од новата полициска бруталност.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва рече дека никој не може со сила да ја преземе власта во Србија, наведувајќи дека не го интересира каква влада сака некој, затоа што народот избрал каква влада сака на изборите.

„Никогаш нема да ме исплашат и скршат, и главата да ми е на трупецот, тие нема да ме скршат“, рече Вучиќ и порача на опозицијата дека може да го убие или да победи на изборите.

„Тие се пробиваат во Собранието – и тогаш што? Во Претседателството – а потоа што, да ограбат, во Владата? Јас сум тој што го избира следниот премиер. Реално можат само да ме убијат, рече Вучиќ во Париз за ТВ Пинк.

„Мора да одржите претседателски избори, бидејќи нема кој да назначи премиер, не гледам што друго можат да сторат“, рече Вучиќ.

Тој им рече на „сите нормални луѓе, кои се против насилство и дивјаштво“, дека мора да бидат воздржани, да не покажуваат нервоза и да не одат на митинзи за да не се заразат.

Тој оцени дека тоа е една од можните опции и дека демонстрантите сакале да ја влошат позицијата на Србија со сликата од Белград пред разговорите со Приштина.

Вучиќ ја повтори својата претходна проценка дека митинзите во Белград немаат никаква врска со мерките против коронавирусот, но прашање е на желбата за некои „да стигнат до власт без избори“.

Кризниот штаб за борба против коронавирусот донесе нови мерки со цел да го спречи ширењето во Србија.

По седницата на Кризниот штаб, премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека секоја локална самоуправа ќе продолжи да презема посебни мерки и дека фокусот ќе биде на оние места каде што ситуацијата е вонредна и нестабилна.

„Разговаравме за тоа дали како кризен штаб треба да се вратиме во март и април, дали да се водиме за цела Србија или само за Белград“, рече Брнабиќ.

„Денес решававме само за градот Белград. Комплетна забрана за организирани јавни собири на повеќе од 10 лица во затворено или на отворено. Штом ќе се создадат условите, мерките ќе бидат повлечени“, изјави Брнабиќ.

„Секој угостителски објект ќе мора јасно да има истакнато колку луѓе можат да престојуваат во еден објект, растојанието помеѓу луѓето е четири квадратни метри, а ограничувањето на работното време е трета мерка. Од утре во иднина нема да се работи од 21 до 6 часот наутро. Ова се однесува на сите затворени објекти“, истакна премиерката.

За оние што се отворени, ова важи од 23 часот, додаде српската премиерка.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!