четврток, 13 август, 2020

Тачи: Се надевам дека Заев нема да ги земе ДУИ во Влада

Поранешниот премиер и претседател на СДСМ, Зоран Заев му ветил на претседателот на ДПА, Мендух Тачи дека ако евентуално дојдат во ситуација да формираат Влада по парламентарните избори, кои треба да се одржат на 15 јули, досегашниот владин партнер ДУИ нема да ја земе да биде дел од владата, за што тој се надева дека Заев ќе си стои на зборот.

Ова го истакна вчера Тачи во интервју за телевизија Тв21, каде што додаде дека со Заев разговарале за да формираат предизборна коалиција но не успеале да се договараат. Која е причина за што не постигнале договор, Тачи одбива да каже со цел да не му наштети на Заев за време на предизборната кампања, која негативно може да му се одрази во бројот на освоени гласови.

– Со Заев разговаравме за предизборна коалиција со него, но не успеавме да се договориме. Која е причината што не успеавме да се договориме не можам сега да кажам за да не му наштетам за време на кампањата. Сакам јавноста да има разбирање за мојата коректност затоа што јас воопшто не сум заинтересиран да му наштетам на Заев. Јас имам надеж дека Зоран Заев ќе го одржи зборот и нема да ги земе ДУИ во Влада. Еве сепак нешто кажав, рече Тачи во момент на искреност.

Прочитај повеќе: Регистрирани 415 прекршоци за неносење маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 415 прекршоци.

Од Министерството за внатрешни работи денеска повторно апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!