(Видео) Мицкоски прво тврдеше дека има, па се согласи дека нема фуснота за македонскиот јазик во Договорот од Преспа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за „360 Степени“ одговараше за македонскиот јазик и како тој е регулиран во Договорот од Преспа, тврдејќи дека и претходно бил признаен во официјалната употреба на ЕУ, а како примери спомена факултети во земји членки на унијата.

Сега знаете што е различно од тогаш? Различна е фуснотата“.

„Нема фуснота и немојте сега да ги буните… нема фуснота… каде е фуснотата“. „Е сега…“

„Не, ајде објаснете за фуснотата, немојте да ги манипулирате граѓаните“

„Па, во Договорот со Преспа имаме фуснота којашто детерминира доле и појаснува дека е во…“

„Каде е таа фуснота, покажете ми ја фуснотата“.

„Сега не го носам Преспанскиот договор со мене“

„Ама нема фуснота, немојте така, не ги манипулирајте граѓаните, ве молам господине Мицкоски. Значи, апсолутно, да има фуснота јас ќе го кажам тоа, немојте сега“.

„Добро, еве, нека биде така, па нека оценат граѓаните кој ги манипулира“, рече Мицкоски.

Целосниот текст на Договорот од Преспа можете да го прочитате на сајтот на Владата на следниот линк.

„Официјалниот јазик на Втората страна ќе биде „македонски јазик“,како што е признаено на Третата конференција на ОН за стандардизација на географските имиња, одржана во Атина во 1977 г. и како што е опишано во член 7, став (3) и став (4) од оваа спогодба“, пишува во Договорот од Преспа.

Пред само неколку денови Мицкоски учествуваше на дебата со лидерот на СДСМ Зоран Заев. На таа дебата Заев му рече на Мицкоски дека најверојатно на СДСМ ќе му фалат само 6 пратеници за формирање на Влада, додека на ВМРО-ДПМНЕ ќе му фалат 13 пратеници за формирање на Влада. Во таа дискусија Заев рече дека тој ќе побара поддршка од пратениците на Мицкоски во случај да биде уценуван од ДУИ, а истото тоа му го понуди и на Мицкоски во случај тој да биде уценуваниот од страна на партијата на Али Ахмети. Видеото од ставот на Мицкоски погледнете го ТУКА

Повеќе вести: Казни за 470 луѓе кои не носеле маска

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 470 прекршоци.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!