четврток, 13 август, 2020

Расте бројот: 325 позитивни случаи на корона вирус во последните 24 часа се регистрирани во соседна Србија

Доаѓа ли вториот бран од корона вирусот на Балканот. Македонија беше прва земја која се соочи со високи бројки, но сега ситуацијата е крајно лоша и во другите држави.

Во последните 24 часа, 7.434 лица биле тестирани за вирусот Ковид-19 во Србија, од кои 325 биле позитивни, а за жал починаа осум лица.

Според податоците на Министерството за здравство и Институтот „Трампилин“, во моментот има 86 пациенти на респиратори, додека вчера беше најтрагичниот ден од почетокот на пандемијата на вирусот во Србија, бидејќи починаа 11 лица.

Во меѓувреме, воведена е вонредна состојба во десетина градови низ Србија, вклучително и Белград, со нови рестриктивни мерки, а повторно започна да работи на пуштање во работа на привремени или полски болници.

Доколку интензитетот на ширењето на заразата не опадне, се проценува дека пандемијата би можела да трае и цели две години.

Рекорден број заразени во БиХ од почетокот на епидемијата, близу 300

Во последните 24 часа во БиХ регистрирани се нови 289 заболени од корона вирус, што е рекорден број од почетокот на епидемијата од корона вирус.

Вкупно заболени има 5.180, а починаа 191 пациент.

Во федерацијата БиХ тестирани се 1.288 примероци, од што 186 се позитивни на Ковид-19.

Во Република Српска во последното деноноќие тестирани се 543 лица, а корона вирусот е потврден кај 103 луѓе.

Во Хрватска нови 86 заразени со корона вирус

Во Хрватска во последните 24 часа забележани се 86 нови случаи на зараза од корона вирус, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Бројот на активни случаи е 798, од нив 85 се во болница, а тројца се на респиратор. Полина едно лице.

Во самоизолација се 5.272 луѓе, а до денеска вкупно се тестирани 84.166 луѓе, од кои 1.264 во последните 24 часа.

Од почетокот на епидемијата во Хрватска се забележани 3.094 заразени, од кои 113 починаа, а 2.183 се опоравија.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!