понеделник, 15 август, 2022

Страшни бројки на позитивни во последните 24 часа: Заразени повеќе од 50.000 граѓани во САД

Во Соединетите држави, во изминатите 24 часа се пријавени најмалку 52.898 нови инфекции, што е најголем број од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците објавени од универзитетот „Џон Хопкинс“.

По овие нови случаи на инфекција, вкупниот број случаи на американско тло се искачи на 2,7 милиони. Во изминатите 24 часа од пандемијата, 706 луѓе починале во САД, или вкупно 128.028.

Бројот на ново заразени лица во САД е најголем од појавувањето на Сарс-Ков-2, а бројот на хоспитализирани пациенти расте во неколку жаришта како Хјустон (Тексас) и Феникс (Аризона).

Така, Тексас го сруши својот дневен рекорд во средата и пријави 8076 нови случаи на ковид-19, што е за речиси 1000 повеќе од претходниот ден.

Некои американски држави мораа да престанат да ги олеснуваат епидемиолошките мерки заради ширењето на инфекцијата.

Гувернерот на Калифорнија, Гавин Њузом, вчера донесе одлука дека ќе ги забрани сите услуги за затворени ресторани во Лос Анџелес и во 18 други окрузи од најтешко погодените држави.

Забраната важи и за барови, кина и музеи и ќе важи „најмалку три недели“.

И гувернерот на Мичиген, на северот на земјата, рече дека повеќето барови се затворени.

„Во текот на летото кога луѓето патуваат на одмор, недостатокот на јасен национален одговор, особено обврската да носат маска низ целата земја, ќе продолжат да ја загрозуваат нашата економија “, предупреди Дејвид Рубин, лекар и директор на „ПолитикаЛаб“, институт за истражување на Детската болница во Филаделфија, Пенсилванија.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!