Приведен премиерот на БиХ, Фадил Новалиќ

Уапсен е Фадил Новалиќ, премиер на Федерацијата БиХ, откако бил испрашуван во својство на осомничен во Државната агенција за истрага и заштита, дознава „Аваз“

Тој во оваа агенција поминал повеќе од шест часа, а осомничен е за аферата „Респиратори“ тешка 10,5 милиони конвертибилни марки.

По повеќе од осум-часовен распит, премиерот на Федерацијата на БиХ, Фадил Новалиќ, бил приведен од полицијата во рамките на истрагата за сомнителното купување на болнички респиратори. Полицијата го привела и директорот на Управата за цивилна заштита, Фахрудин Солак и сопственикот на компанијата „Сребрена малина“, Фикрет Хоџиќ.

Тие биле приведени во СИПА за кривична истрага, а биле сослушани како дел од истрагата поради набавка на 100 респиратори од Кина, кои чинеле пет милиони евра.

Обвинителството на БиХ треба да каже во текот на денот дали некој од нив е осомничен за тој случај.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!