среда, 26 февруари, 2020
Читај » СВЕТ » Приказна на српските полицајци кои спасија македонско девојче на пат

Приказна на српските полицајци кои спасија македонско девојче на пат

Полициските службеници Александар Миленковиќ (36) и Владан Николиќ (37) му помогнале на македонското семејство да го спаси животот на деветгодишно девојче на кое му се слошило додека патувале по автопатот во петокот.

Како што објаснува српски „Курир“, семејството застанало во стоп-лента во правец на Ниш меѓу Умчар и Мали Позаревац и се обидело да го поврати детето кое било во несвест, барајќи помош.

– Нешто чудно се случува на автопатот, алармираа возачите кои виделе маж како се обидувал да запре возила со дете во рацете. Тие рекоа дека таткото е очаен затоа што детето умира. Тие се плашеа дека некој ќе ги прегази, почна да раскажува полицаецот Александар Миленковиќ, кој со неговиот колега Николиќ се наоѓал на околу 500 метри на автопатот во радарска контрола.

Полицајците сфатиле дека е итна потреба и треба што поскоро да дојдат до семејството.

– Вклучивме сигнализација и започнавме да возиме на стоп-лента во спротивна насока. За нас беше важно што побргу да стигнеме до нивниот автомобил – вели Николиќ, додавајќи:

– Кога излеговме од автомобилот, видовме еден постар човек како држи девојка во рацете. Тоа беше македонско семејство, кое има уште две возрасни деца. Нејзината глава беше на левата рака, а нозете и рацете буквално висеа. Веднаш беше очигледно дека девојчето е во несвест. За тоа време, мајката го држеше јазикот на девојчето да не дојде од задушување. Нејзините очи беа отворени, но се гледаа само белките. Во еден момент, низ главата ми помина слика со моите деца и знаев дека треба да ја однесеме на лекар што е можно поскоро – раскажуваше Николиќ скоро во здив.

Родителите плачеа

Неговиот колега Миленковиќ, кој е татко на мало девојче од една година, вели дека реагирале секавично.

– Сите ги ставивме во нашето возило и се упативме кон Белград. Ги известивме нашите колеги дека ни треба поддршка за што побрзо да се сретнеме со возилото на Итната помош. Родителите седеа со детето во грб, и молеа да стигнеме што поскоро – вели Миленковиќ.

Тимот на брза помош беше пречекан кај „Ласта“.

– Веднаш го презедоа детето, кое заплака по неколку моменти. Ми падна камен од срцето. При влегувањето во Медицинскиот центар,иако само погледите на родителите беа доволни за да ни покажат колку се благодарни, тие ни се заблагодарија на српски јазик – вели Николиќ.

Првата заедничка смена

Како што објаснија Миленковиќ и Николиќ, двајцата претходно не работеле заедно и во петокот имаа заедничка смена за прв пат.

–Возам мотор и немам колега на смена. Ова беше моменталната состојба, но можам да кажам дека и двајцата успеавме да реагираме совршено – вели Миленковиќ.

Николиќ се согласи со него, кој објаснува дека благодарение на обуката што ја имаат како полицајци, дури не требало да кажат ништо друго.

– Бевме во синхронизација и буквално работевме како едно. Драго ми е што успеавме навреме девојчето да го донесеме навреме на лекар – рече тој.

Коментари

коментари