среда, 6 декември, 2023

Светот да земе пример од Македонија, порача папата Франциск

Папата Фрањо ја почна првата посета на Македонија со средбата со државниот врв во претседателската вила на Водно. Домаќин на средбата што почна со високи државни и воени почести беше претседателот во заминување Ѓорге Иванов, а присутни беа и премиерот Зоран Заев, новиот претседател Стево Пендаровски и делегација од министри во Владата, претставници на политичкиот живот, граѓанското општество и дипломатскиот кор.

Во поздравниот говор Папата рече дека верскиот и етнички соживотот и толеранцијата кои опстојуваат со векови во Македонија е пример, и дека тоа треба да придонесе за што поскора европска интерграција. Го истакна и придонесот на Македонија за помош на бегалците од Блиски Исток кои бегаа од војна во 2015 и 2016.

„Се надевам дека ќе се зачува оваа нишка солидарност која ве одбележа во секое добродетелско служење на оние што немаат“, рече папата Фрањо.

Тој рече дека е пресреќен што ќе има можност да се помоли во спомен-куќата на Мајката Тереза изградена на местото каде што некогаш имало католичка црква.

Претседателот Ѓорге Иванов во говорот го поздрави папата Фрањо, му се заблагодари за посетата и го повика да се вклучи во духовната обнова на земјава „пред да биде предоцна“.

Целиот текст на САКАМДАКАЖАМ.мк

Коментари

коментари