понеделник, 23 септември, 2019
Читај » ЗАБАВА » „Преправена“ виенска чоколадна торта

„Преправена“ виенска чоколадна торта

Никогаш доволно рецепти за десерти кои се подготвуваат брзо и едноставно, а воодушевуваат со вкусот.
Ова е рецепт за уште една варијанта за познатата виенска торта.

Состојки:
Пандишпан:
8 јајца
150 гр шеќер
100 гр бисквити
50 мл шери
100 гр мелени лешници
100 гр чоколада за готвење
2 ванилин шеќери
За мачкање:
300 гр мармалад од кајсии
Глазура:
60 гр путер
1 јајце
200 гр шеќер во прав
100 гр чоколада за готвење
50 мл рум
Подготовка:
Во два сада ги делиме белките од жолчките.
Во садот со жолчките додаваме 75 гр. шеќер и 1 ванила.
Матиме додека шеќерот не се растопи.
Бисквитите ситно ги кршиме или сецкаме.

Целиот текст прочитајте го на Екран.мк

 

Коментари

коментари