понеделник, 19 април, 2021

Трамп одби да му честита на Путин за победата на изборите

Претседател Доналд Трамп нема намера да му честита на неговиот руски колега Владимир Путин за неговата победа на изборите. Во неговиот распоред не е предвидено телефонски повик за оваа прилика, изјави за Ројтерс портпаролот на Белата куќа Хоган Гидле.

Според него, реизборот на Путин не е изненадување за администрацијата на Трамп.

„Ние ќе работиме на развивање на односите со Русија и ќе наметнеме санкции ако Русија ги загрози нашите интереси. Но, ние ќе ги разгледаме и можностите да работиме заедно со Русија, во случаи кога тоа е во наш интерес“, рече Гидле.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!