вторник, 25 февруари, 2020
Читај » СВЕТ » Трамп го нарече отпуштањето на Маккабе голем ден за демократијата

Трамп го нарече отпуштањето на Маккабе голем ден за демократијата

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека разрешувањето на заменик-директорот на ФБИ, Ендру Мекабе е „голем ден за демократија“. Тој напиша за ова во својот Твитер.

„Ендрју Меккабе е разрешен, тоа е одличен ден за вредните мажи и жени во ФБИ – голем ден за демократија“, напиша тој.

Трамп истакна дека „лицемерниот“ поранешен директор на ФБИ, Џејмс Коми, кој беше шеф на Меккабе, го направил Меккабе да изгледа како момче од црковен хор.

Според него тој знаел сè за лагите и корупцијата на највисоките нивоа на ФБИ.

Претходно беше објавено дека министерот за правда, американскиот јавен обвинител Џеф Сенс одлучи да го разреши Маккабе од функцијата заменик-шеф на ФБИ.

Коментари

коментари