понеделник, 26 јули, 2021

Доналд Трамп: Доколку немате челик, немате држава!

Трамп воведе давачки за увоз на челик и со тоа започна трговска војна со ЕУ и Кина. Изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп за воведување на давачки за увоз на челик и алуминиум беше донесена врз база на емоции, изјавија извори за телевизискиот канал „NBC“ во Белата куќа.

Според нив, за време на дискусијата за трговската политика, мислите на Трамп биле окупирани со други работи. Претседателот беше загрижен за развојот на истрагата за „мешањето“ на Русија во изборите во САД, како и притисокот врз неговиот зет и високиот советник Џаред Кушнер.

Во тој момент, тврдат извори, Трамп беше подготвен да влезе во конфликт со било кој. Превземен од емоциите, тој го следеше советот на министерот за трговија, Вилбур Рос и шефот на Националниот совет за трговија, Питер Наваро, и одлучи да воведе должности.

Во исто време, позицијата на противници на таквата мерка – министерот за финансии Стивен Мнучин и директор на Националниот економски совет при Белата куќа Гери Кон – остана без внимание на претседателот, објави каналот.

Доналд Трамп на 1-ви март го објави воведувањето на увозни давачки за челик (25 проценти) и алуминиум (10 отсто) во САД. Коментирајќи ја одлуката за Твитер, американскиот претседател ги нарече трговските војни добро и лесно решение за Америка, која што губи милијарди долари во трговијата со буквално секоја земја.

Шефот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, протестираше против плановите на Вашингтон. СТО изјави дека трговските војни не се во никој интерес.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!