четврток, 12 декември, 2019
Читај » МАКЕДОНИЈА » Гаши е најсериозен кандидат за нов лидер на БЕСА

Гаши е најсериозен кандидат за нов лидер на БЕСА

Денес во Тетово се одржува конгрес на политичкото движење БЕСА, организирано од група која посакува од претседателската позиција да го промени Биљал Касами.

Според информациите од партијата, во трката за нов претседател на партијата влегуваат две имиња, но речиси сигурно е дека битката ќе ја добие Африм Гаши, кој до овој момент ја изврѓуваше функцијата генерален секретар на партијата.

За шест денови односно на 24. февруари ќе се оддржи уште еден конгрес кој ќе биде организиран од актуелниот претседател Касами. Сето ова води кон поделба на партијата на два субјекти.

Каков ќе биде крајниот исход останува да видиме.

Коментари

коментари