среда, 1 декември, 2021

Трамп ги негира обвинувањата за заговор со Русија

Во петок, 16-ти февруари, претседателот на САД, Доналд Трамп рече дека наводно лансираниот од страна на Русија анти-американска кампања почнала пред тој да ја објави својата желба да се кандидира за претседателската функција, а тоа укажува на отсуство на било каков заговор на неговиот изборен штаб со руските власти.

„Русија ја започна својата анти-американската кампања во 2014 година – долго пред да објавам дека ќе се кандидирам за претседател. На резултатите од изборите тоа не влијаеше. Предизборната кампања на Трамп не направи ништо погрешно – .. Нема заговор“, пишува американскиот лидер на својот микроблог на Твитер.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!