вторник, 17 септември, 2019
Читај » Без категорија » Белата куќа ја обелодени содржината на телефонскиот разговор меѓу Трамп и Путин

Белата куќа ја обелодени содржината на телефонскиот разговор меѓу Трамп и Путин

Претседател Доналд Трамп во понеделникот во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека сега е време да работат на договор за мир меѓу Израелците и Палестинците. Ова беше објавено од страна на прес-службата на Белата куќа по разговорите меѓу лидерите на двете земји.

„Претседателот Путин истакна дека, тој ќе се сретне со шефот на палестинското раководство, Махмуд Абас, и претседателот Трамп изјави дека сега е време да работат на одржливоста на мировните договори“, рече на прес-службата.

Покрај тоа, претседателите разговарале за други теми од заеднички интерес. Трамп, особено, ја потврдил важноста на преземањето понатамошни чекори кон денуклеаризирање на Северна Кореја.

Претходно, Путин пред разговорите во Москва со претседателот на Палестина Абас му ги пренесе „најдобри желби“ од страна на Трамп. Абас, пак, изјави дека Палестина нема да соработува со САД во нивниот статус на Блискиот Исток како медијатори и очекува формирање на мултилатерален механизам во кој Вашингтон ќе биде само еден од учесниците. Тој, исто така, рече дека одлуката на Вашингтон за преместување на американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим е шлаканица за Палестина.

Коментари

коментари