четврток, 21 ноември, 2019
Читај » СВЕТ » Се урна авион во Русија, нема преживеани патници

Се урна авион во Русија, нема преживеани патници

Авион на руската авиокомпанија „Саратов ерлајнс“ се урна денес во Подмосковље, а сите 65 патници и 6 членови на екипажот загинаа на лице место.

Причината за несреќата се претпоставува дека е лошите временски услови, грешка на пилотот или технички проблем. Од авионот се пронајдени повеќе делови.

Претседателот на Русија, Владимир Путин упати сочуство до семејствата на загинатите и издаде налог да се формира специјална комисија за откривање на причините за падот на авионот.

Екипа на министерството за вонредни ситуации и министерот за сообраќај се упатија кон местото на несреќата.

Коментари

коментари