среда, 26 февруари, 2020
Читај » СВЕТ » Трамп ја нарече Америка „зрак на светлина за другите народи“

Трамп ја нарече Америка „зрак на светлина за другите народи“

Американскиот лидер Доналд Трамп изјави дека Америка е зрак светлина за другите народи. Тој, исто така, повика на изградба на повеќе праведен свет.

„Да се стремиме да создадеме свет во кој ќе има повеќе мир и правда“, рече претседателот, обраќајќи се на Националниот молитвен појадок, пишува USA Today.

Тој додаде дека се додека очите можат да ја видат милоста на Севишниот, а нашите срца ќе ја чувствуваат неговата љубов, САД ќе остане земјата на слободни и храбри луѓе.

Претходно, Трамп истакна дека милиони луѓе страдаат од репресија и суровоста на режимот во Куба, Северна Кореја, Иран, Венецуела и други земји. Тој исто така рече дека коалицијата предводена од САД ја ослободиле речиси 100% од територијата контролирана од Исламска држава во Ирак и Сирија, и вети дека ќе продолжи да се бори против меѓународниот тероризам.

Коментари

коментари