„Досие Кремљ“ ги вклучува сите со исклучок на Путин

Американското министерство за финансии денес го претстави „црниот список“ на руски политичари, функционери и бизнисмени кои можат да подпаднат под санкции за попречување на американските интереси. Списокот брои 210 луѓе – речиси целото политичко раководство на Русија и раководителите на големите компании и корпорации.

Во списокот се вклучени 210 луѓе: 114 руски официјални лица и раководители на државните компании, како и 96 бизнисмени, за кои американските власти веруваат дека се олигарси, кои се поврзани со актуелната влада и влијаат на одлуките на владата.

На листата се наоѓаат рускиот шеф на претседателската администрација Антон Ваино и помошникот на претседателот Владислав Сурков, портпарол на рускиот претседател, Дмитриј Песков, советниците на рускиот претседател – Германски Клименко Сергеј Глазјев.

Владината листа ја предводи премиерот Дмитриј Медведев. Тоа е проследено со министерот за економија Максим Орешкин, министерот за земјоделство Александар Ткачев, министерот за транспорт Максим Соколов, првиот заменик премиер Игор Шувалов, заменик-премиерот Дмитриј Козак и други.

Меѓу обвинетите – бизнисмени се Алишер Усманов, Роман Абрамович, Сулејман Керимов, креаторот на „Kaspersky Lab“ Евгениј Касперски, Петар Авен на „Алфа“, Владимир Потанин „Норилск Никел“, Алексеј Мордашов „Severstal“.

На листата се, исто така, и Аркадиј и Борис Ротенберг, Генадиј Тимченко, банкарот Олег Тинков, Вагит Алекперов (Лукоил), Леонид Михелсон (Новатек).

Во листата се вклучени и шефовите на државните банки ВТБ и Сбербанк – Андреј Костин и Герман Греф, шефот на VEB Сергеј Горков, раководител на Ростех Сергеј Чемезов. Не се заборавени и лидерите на „Аерофлот“ Виталиј Савелин и „Газпром“, Алексеј Милер, и шефот на „Yandex“ Аркадиј Волож и поранешениот ко-сопственик на Mail.ru групата, Јури Милнер.

„Овој извештај не е листа на санкции. Вклучувањето на поединец или организација во било кој дел на извештајот не наметнува санкции за истите тие поединци или правни лица. Исто така, не се создадени било какви други ограничувања, забрани или ограничувања на односите со такви лица од страна на американски и странски официјални лица и компании“, се вели во соопштението на американското Министерство за финансии.

Коментари

коментари