среда, 6 декември, 2023

АМСМ: Намалена видливост поради магла кај Делчево и Смојмирово

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно влажни коловози. Намалена видливост од 30 до 50 метри поради магла има во Делчево и Смојмирово.

Поради тоа, од АМСМ препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

Коментари

коментари