среда, 6 декември, 2023

Турција ги предупреди САД од заканата за напад над Американските војници преправен како Курди во Сирија

Американски војници во форма на единиците на курдските Народна заштита (YPG) може да станат цел на Турските вооружени сили во Сирија, изјави турскиот вицепремиер Бекир Боздаг.

Според весникот Сабах, Боздаг рече дека ако сириски Курди не го напуштат Манжиб, Турција ќе започне со воена операција во оваа област, како и во регионот источно од реката Еуфрат.

„Ако американската војска биде во форма на терористи (YPG) и да се борат со нив против турските вооружени сили, тогаш ние да бидеме во можност да направиме разлика помеѓу нив“, рече заменик-премиерот.

Доналд Трамп претходно го увери турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган дека Вашингтон престанал со испораката на оружје и техника за Курдските вооружени групи во Сирија.

Коментари

коментари